Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Dana Drábová a Jiří Švec debatovali o aktuálních tématech

dana-drabovaV českobudějovickém Metropolu se ve středu 18. května konala veřejná debata zástupců STAN, paní Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostky města Pyšely, a Jiřího Švece, starosty města Lišov, který je lídrem kandidátky PRO JIŽNÍ ČECHY – Starostové, HOPB a TOP 09 a kandidátem na hejtmana v krajských volbách 2016. Diskuse s obyvateli jihočeské metropole se zúčastnil i europoslanec Stanislav Polčák.

Během zhruba dvouhodinového programu byla s veřejností diskutována například témata bezpečnosti regionů, změn klimatu a jejich dopadů, migrační krize a energetické bezpečnosti. Debata přinesla také řadu zajímavých otázek a odpovědí z oblasti jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a hledání správného poměru mezi těmito směry. „Na takzvaně ‚ekologickou‘ politiku Německa ve věci obnovitelných zdrojů zatím doplácí především obyvatelé České republiky. Ve spolupráci s německými sousedy bychom měli důrazněji řešit problémy, které způsobují nadměrné toky elektrické energie z Německa naší přenosové soustavě,“ uvedl Jiří Švec. Dana Drábová doplnila, že „správně vyvážená kombinace obnovitelných zdrojů a jaderné energie je to, co přináší alespoň malou naději, že budeme mít dostatek energie i v budoucnu.“

Ještě před večerní debatou v krajském městě navštívili Dana Drábová a Jiří Švec obec Mydlovary a přilehlá odkaliště, která negativně ovlivňují život v obcích v blízkém i vzdálenějším okolí odkališť provozovaných státním podnikem. Diamo. Na mydlovarském obecním úřadě se v odpoledních hodinách konalo setkání se starosty obcí Mydlovary, Olešník, Dříteň, Dívčice, Zahájí, Pištín a Sedlec. Proběhla zde konstruktivní diskuse na téma sanace odkališť a s tím spojených problémů, které se dosud nedaří státu ani kraji uspokojivě řešit. Zmíněnými problémy jsou především velká prašnost, zápach a nadměrné dopravní zatížení těchto obcí. „Z jednání je zřejmé, že z pohledu okolních obcí je třeba investovat do sanace odkališť, ale také například do ochrany spodních vod, další prostředky,“ říká Jiří Švec.