Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Jihočeští chalupáři pofrčí dál!

Scénárista, dramaturgyně i režisér se sešli a rozhodli, že divácky neoblíbený seriál „Jihočeští chalupáři“ se bude točit dál. Dramaturgyně sice prý požadovala přeobsazení některých aktérů, ale to opět neprošlo. Zato se údajně sejde umělecká rada a zváží, zda nehorázné honoráře hlavních protagonistů by přece jenom nešlo trochu srazit. Scénárista tvrdí, že nevoli diváků k jeho dílu uměle rozpoutal nenasytný konkurent jen proto, aby ho vystřídal. S přitakáním v týmu nejméně mluvného režiséra ale slíbil, že pro klid v duši všech nepřejícných požádá nějakého uměleckého kritika, aby nezávisle potvrdil, že scénáristův kamarád podává v hlavní roli příběhu profesionální výkon, jemuž nelze nic vytknout.

Tak nějak by se dal parafrázovat výsledek jihočeského koaličního jednání, který v pondělí večer tlumočili na tiskové konferenci hejtman Jiří Zimola (ČSSD), poslankyně a zastupitelka Radka Maxová (ANO) a radní Pavel Hroch (Jihočeši 2012). I když bylo patrné, že scénárista Zimola s dramaturgyní Maxovou nemluvili úplně stejnou řečí, nelze se obávat, že by jejich touha spolupracovat dál byla nějak narušena.

Na minulém zasedání Zastupitelstva Jihočeského kraje (23. 3. 2017) sice ANO v navrženém usnesení deklarovalo, že z morálního a etického hlediska považuje za nepřijatelné, aby člen představenstva organizace zřizované krajem (míněno Martin Bláha s roční odměnou v jihočeských nemocnicích ve výši 7,2 milionů korun) budoval nemovitosti pro vrcholové krajské představitele (míněno Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu), a zároveň doporučilo, aby se rada kraje na nejbližším jednání zabývala personálními změnami ve vedení jihočeských nemocnic. Ovšem nic z toho i kvůli absenci některých zastupitelů neprošlo. Navíc teď hrozilo, že opozice získá i mezi koaličníky pár potřebných podpisů pro svolání mimořádného zasedání zastupitelstva, kde se bude ptát na veškeré okolnosti a hlavně financování  rekreačních sídel na Lipně pro hejtmana a jeho náměstka.

A protože opozice už vyzvala hejtmana Zimolu, aby kvůli této kauze odstoupil z funkce, čímž by se stávající koalice rozpadla a trapný seriál Jihočeští chalupáři čestně skončil, bylo třeba se domluvit na jeho pokračování. A tak dramaturgyně Radka Maxová bude za ANO ještě chvíli tvrdit, že personální obsazení by mohlo doznat změn, Jiří Zimola, který slíbil audit financování jeho budoucí chatky za 4 a půl milionu, bude z pozice scénáristy nějaký čas hledat onoho uměleckého kritika alias nezávislého auditora, a celá koaliční trojka se bude zamýšlet, zda odměny členů představenstev jihočeských nemocnic nepřekračují honoráře hollywoodských hvězd. Podstatné je, že všichni zase mohou společně na plac a jihočeští chalupáři pofrčí dál!