Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Klíma: Mobilní hospici musí spoléhat na pomoc lidí, kraj i stát selhávají

05_klimaPodpora hospicové péče je důležitým bodem programu naší koalice PRO JIŽNÍ ČECHY. Zvláštní podporu si zaslouží i dosud legislativně neukotvená mobilní hospicová péče.

Mobilní hospice mnoha lidem přinášejí velmi potřebnou službu v posledním stádiu jejich nemoci. Bohužel jsem měl za poslední rok i dvě smutné zkušenosti s lidmi ze svého okolí. Přestože řada z nás si uvědomuje význam této služby, stále zůstává mimo úhradový systém zdravotních pojišťoven. Vedení Jihočeského kraje je na podporu skoupé, a tak je mobilní hospicová péče odsouzená na podporu z dotací a především darů.

Sám se pokouším táborský Domácí hospic Jordán podporovat dobročinnými akcemi, a to už od jeho vzniku v roce 2009. Tehdy mě a moji ženu Jana Špačková s Marií Sovadinovou pozvaly na úvodní schůzku, kde mluvily o záměru založit domácí hospic. Ta myšlenka mě oslovila. Podle statistik si 80 procent lidí přeje zemřít doma. Podaří se to jen zlomku z nás. Dost lidí by to svým blízkým i rádo umožnilo, ale nemají k tomu podmínky.

Začal jsem si lámat hlavu, jak bych mohl pomoci. Bylo jasné, že z platu ve školství toho moc nezmůžu. V Holandsku jsem ale viděl dobročinné aukce, a protože jsem výtvarník, oslovil jsem kolegy, jestli by věnoval každý nějakou svou práci, kterou bychom vydražili. Hned napoprvé se sešlo 24 obrázků a první dobročinnou aukci jsme uspořádali v roce 2010 v táborské Střelnici. Podařilo se obrázky vydražit za 140 tisíc korun. Až nedávno se dozvěděl, že tyto peníze pomohly hospici Jordán přežít jeho první rok. Od samotných klientů totiž nemohou hospice vybírat plné náklady za své služby, to by bylo neúnosné.

V roce 2013 jsme tedy na Střelnici uspořádali další aukci, sešlo se už 49 děl a získali jsme pro hospic kolem 160 tisíc.

Letošní aukci chystáme na první adventní neděli do galerie Špejchar v Želči. Věřím, že dáme dohromady 60 až 70 děl. Vystavíme je ve Špejcharu na předaukční výstavě, která začne 24. Září. Součástí aukce bude také projekt Židlička pro hospic. Shromáždil jsem 16 vyřazených židliček ze školek v Malšicích a v Chýnově. Poskytl je známým výtvarníkům, aby je pojali po svém. Tím, že jinak židličku ztvárnil a ozdobil architekt, jinak sochař, fotograf, malíř, grafik nebo konceptuální umělec, vznikla velmi zajímavá kolekce.

Hospic sám se nemůže z etických důvodů účastnit reklamy. Osvětu a pomoc přitom potřebuje, takže my kolem děláme, co umíme a můžeme. Rádi bychom proto přispěli k tomu, aby byla i mobilní hospicová péče legislativně zakotvena a dobročinné akce nesloužily už jako hlavní zdroj příjmů, ale „pouhá“ osvěta.

Stačí se přitom inspirovat u našich sousedů. V Německu existovalo v roce 2013 na 277 mobilních domácích týmů paliativní péče, tedy péče o pacienty v posledním, nevyléčitelném stádiu nemoci. V péči těchto týmů bylo 8,5 procenta umírajících. V Rakousku je to dokonce 11 procent. U nás pouhé jedno procento! V Německu v roce 1998 uzákonili tuto péči jako součást zdravotnického systému a 90 procent nákladů se hradí ze zdravotního pojištění. Je samozřejmě něco úplně jiného hledat u sponzorů 10 procent potřebných peněz anebo 60 procent jako je tomu u nás, kdy granty a příspěvky státu, kraje a obcí pokrývají pouhých 40 procent nákladů.