Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Knot: Babiš a mzdy? Populismus non plus ultra

Premiér Andrej Babiš by měl dopředu zvážit to, co říká, prohlásil náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (TOP 09) v reakci na Babišovo vyjádření ohledně navyšování mezd pro řidiče linkových autobusů. Knot ho považuje za „populismus non plus ultra“. Dnešní Babišovo prohlášení je podle Knota nefér vůči krajům.

Předseda vlády ve čtvrtek oznámil, že ruší rozhodnutí minulého kabinetu, které zajistilo zvýšení mezd pro řidiče linkových autobusů. V pátek ráno však uvedl, že navýšení platů se měnit nebude, ale finance pro řidiče si seženou kraje.

„Pokud Andrej Babiš kritizoval bývalého premiéra Sobotku (ČSSD) za populismus, tak tento krok je populismus non plus ultra,“ řekl Knot. Podle něj se předseda vlády takto nemá chovat. „Pan Babiš by si měl uvědomit, že ve funkci premiéra nemůže svá prohlášení ze dne na den měnit,“ uvedl Knot.

Náměstek jihočeské hejtmanky navíc míní, že Babišovo dnešní prohlášení je nefér vůči krajům. „Navýšení mezd pro řidiče představuje na jihu Čech částku v řádech desítek milionů korun. A nevíme, kde tyto peníze máme vzít. Budeme požadovat po vládě, aby nám částku nějak kompenzovala,“ uvedl Knot.

Zvýšení minimální mzdy řidičů si letos vyžádá 420 milionů korun navíc. Peníze by podle šéfky Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) měl stát poslat krajům formou dotace na opravy silnic druhých a třetích tříd.

ČTK