Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Knot: O naše chytré technologie mají zájem v Kazachstánu i na Urale

O hlubší spolupráci v oblasti smart technologií přijela do Kazachstánu a Jekatěrinburgu jednat delegace Jihočeského kraje, vedená prvním náměstkem hejtmanky Josefem Knotem.

„V Kazachstánu spustili velmi intenzivní vládní program zaměřený na smart technologie, což je oblast, ve které si dokážeme vyměnit mnoho zkušeností. Kazachstánská strana také projevila zájem o informace týkající se zpracování odpadů,“ řekl Josef Knot po setkání s představiteli kazachstánské vlády na světové výstavě EXPO v hlavním městě Astaně, kde Jihočeský kraj jinak představoval především svou turistickou nabídku.

Další zastávkou byla Uralská federální univerzita, na které studuje téměř 40 tisíc studentů. „Řada z nich má přitom zájem o studium u nás a my na oplátku potřebujeme kvalitní inženýry,“ vyzdvihl Josef Knot.

Následovalo setkání s prezidentem Uralské obchodně-průmyslové komory, které se opět stočilo k tématu spolupráce v oblasti smart technologií. Plánovala se i pracovní cesta jihočeských podnikatelů do tohoto významného průmyslového regionu.

Samotná návštěva Jekatěrinburgu ale měla i nečekaný přínos. „Zjistili jsme, že doslova fenoménem je tu reprezentační hokejový brankář Jakub Kovář, písecký rodák. Ten souhlasil s tím, že pod jeho jménem zorganizujeme hokejový camp pro naše a sverdlovské mladé hokejisty. Také proto, že místní tréninkové středisko mládeže je na špičkové úrovni,“ uvedl Josef Knot a doplnil:  „Bylo rovněž velmi překvapující, jaký zájem je o koncerty Jihočeské filharmonie, proto bychom i v této chtěli najít nějakou formu kulturní spolupráce.“

Petra Šebestíková, krajská manažerka