Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Moravec: Bude architektura krajským tématem? Rozhodně by měla být

03_moravecBude architektura tématem krajských voleb? Ptá se ve svém prohlášení Česká komora architektů. Podle ní by se o tomto tématu mělo na krajské úrovni mluvit mnohem více. Nelze než souhlasit. Architektura by bezpochyby měla být tématem krajských voleb. A my se o to budeme snažit.

Leží nám totiž na srdci kvalita života Jihočechů. A ta mimo jiné souvisí i s architektonickou kvalitou měst a obcí. Vhodným nástrojem pro zvelebení veřejného prostoru jsou architektonické soutěže. Kvalitně zpracované soutěžní podmínky jsou zárukou vyváženosti  všech požadavků na záměr, kterým může být například veřejná budova, park  nebo náměstí.

V soutěži ale nejde pouze o design nebo cenu. Zohledněny mohou být i provozní náklady, energetické úspory, použití určitých materiálů a další. Kromě v článku zmíněného parku 4Dvory je v Českých Budějovicích i další stavba, která vzešla z architektonické soutěže a obohatila veřejný prostor. Je to komunitní centrum na sídlišti Máj, za kterým stojí bratislavský ateliéru SLA. V moderním centru dnes působí spolky a organizace zaměřené na sociální služby, pedagogiku i volnočasové aktivity a centrum dnes slouží občanům všech věkových kategorií.