Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Ohlasy zastupitelů klubu PRO JIŽNÍ ČECHY k rozpadu krajské koalice

Jiří Švec (6)Jiří Švec:
Rozpad koalice je výsledkem problémů, které kraj má – a to je vždycky špatně. Na druhou stranu teď přichází šance, že se konečně budou věci otevřeně řešit, a ne odsouvat či zametat pod koberec. Všechny zastupitele čeká spousta přemýšlení, jak udělat, aby kraj z této situace vyšel co nejlépe.

02_knotJosef Knot:
Podle mého názoru udělalo ANO správný krok. Považuji situaci kolem Jihočeských nemocnic a nepřiměřeně vysokých odměn předsedy představenstva Jihočeských nemocnic a člena představenstva osmi zdravotnických zařízení v kraji za nepřípustnou. Pan Bláha získal za poslední dva roky na odměnách zhruba 14,5 milionů korun na úkor výplat zdravotníků. Věc se mě dotýká o to víc, že sám pocházím z „doktorské“ rodiny, a tak dobře vím, jak podhodnocená je práce lidí, zachraňujících denně životy. Pevně doufám, že dojde k vytvoření nové, stabilní koalice, jež podobnou situaci nedovolí.

03_moravecIvo Moravec:
Že v pondělí bude nějaké smírčí jednání jsem věděl. Teď o tom výsledku, že koalice padla, se ale dozvídám až od vás. Co k tomu říct. Koalice se rozpadla. Zřejmě se bude jednat o nové koalici, která bude v novém složení. Hnutí ANO se bude snažit oslovovat potenciální partnery, ČSSD jistě nezůstane pozadu. I my se budeme snažit být součástí těch jednání, protože když před volbami lidem něco slibujete, tak abyste to mohli splnit, musíte být ve vládě.

05_klimaPavel Klíma:
Tak je to v pořádku a nemám obavy, že by kraj teď nefungoval. My plán B máme, s ním jsme šli do krajských voleb a jen ho oprášíme. Jsme připraveni převzít řízení kraje. Teď se totiž ukázalo, že současná koalice nedokázala vyřešit problémy kolem stavby sociálnědemokratických domků na Lipně a nedokázala vyřešit ani potencionální střet zájmů mezi hejtmanem a panem Bláhou. K tomu se nedokázali postavit. Co si dokáže dovolit ve své pozici hejtman, to by si nedovolil žádný starosta, takže rozpad koalice je logickým vyústěním tohoto stavu.

Zdroj: Českobudějovický deník