Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Moravec: Sokol pohřbil šedesátimilionovou investici

03_moravec„Letecká záchranná služba Jihočeského kraje má nové sídlo. Vybudoval ho kraj za 60 milionů Kč v areálu českobudějovického letiště. Na rozdíl od dosavadních prostor mají teď záchranáři moderní heliport, který může poskytnout zázemí i policii nebo hasičům,“ informovala 10. září 2015 Česká televize. To byla PRO JIŽNÍ ČECHY jistě dobrá zpráva.

Následně nastaly změny. A to už tak dobré zprávy nebyly. V projektu jihočeské letecké záchranné služby v režii Armády České republiky se objevila novinka. Ministerstvo obrany přesunulo základnu pro své helikoptéry z původně plánovaného stanoviště na novém heliportu v Plané u Českých Budějovic na letiště v Bechyni na Táborsku. „Viníkem“ je armádní vrtulník W-3A Sokol s hmotností 5,8 t. Nosnost ani ne dva roky starého heliportu, hangáru i provozní plochy v Plané je totiž certifikována pouze do 3,5 t. A nejedná se jen o hmotnost. Charakteristiky vrtulníku W-3A Sokol překračují parametry heliportu. Provoz vrtulníku W-3A Sokol z Českých Budějovic tak není za stávajících podmínek možný.

Výhodami bechyňské varianty je například lepší pokrytí do dvaceti minut pro celý Jihočeský kraj, možnost lepší spolupráce se sousedními regiony nebo zabezpečení nákladů na ubytování, stravování a energie Ministerstvem obrany ČR.

Jistě dobře, že se podařilo nalézt řešení. Otazníky nad účelností proinvestovaných 60 milionů korun však zůstávají.

Ivo Moravec