Koalice STAN, HOPB a TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Švec: V prosazování dopravních staveb musí být kraj aktivnější

01_svecPremiér Bohuslav Sobotka se dohodl s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na řešení problémů propadlých posudků EIA a poslanecká sněmovna již ve zkráceném řízení schválila i potřebnou novelu.

Chtělo by se zatleskat, kdyby …
… ministerstvo životního prostředí a ŘSD nebyly varovány Evropskou komisí již v roce 2013, ale problém se rozhodly „vysedět“.
… výjimku nedostalo jen 10 prioritních staveb ze 100, na které jsme mohli čerpat evropské dotační prostředky. To je opravdu jen Pyrrhovo vítězství.

Naštěstí se mezi prioritními projekty objevil dálniční obchvat Českých Budějovic a železniční koridor Sudoměřice – Votice. I tak se do země kopne nejdříve v příštím roce.

Přesto zůstává řada staveb, na které si budeme muset opět počkat: dokončení zbylých úseků D3 resp. R3 na rakouské hranice (o trase přes Středočeský kraj radši ani nemluvě), zbývajících 30 kilometrů písecké D4 a především obchvaty našich měst a obcí. Jako starosta Lišova vím, o čem mluvím.

A protože zástupcům místní samosprávy potřebné páky na ŘSD, potažmo stát chybí, mnohem účinněji by měl vystupovat kraj. Právě kraj může ruku v ruce s obcemi pomáhat s výkupy pozemků, tlačit na ŘSD a potažmo na vládu, aby se klíčové dopravní stavby v našem kraji konečně začaly realizovat…

Pro mne i naši koalici PRO JIŽNÍ ČECHY to bude jednou z priorit.